Program DSK4 – 2017

PROGRAM NAUKOWEJ KONFERENCJI MEDYCZNEJ
„Stany nagłe w codziennej pracy lekarzy praktyków”  
IV Dąbrowskie Spotkania Kliniczne
Dąbrowa Tarnowska  7-8 kwietnia 2017 r.


 


7 kwietnia 2017


Akcja pt.: „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!

I CZĘŚĆ – SYMULOWANE ĆWICZENIA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

8.30 – 9.30          Symulacja wypadku drogowego – w ustalonym miejscu – z prawdopodobnie dwoma osobami poszkodowanymi. Ratownictwo przez osoby postronne, potem zabezpieczenie miejsca przez Policję i ratownictwo z ich udziałem, następnie PSP i ratownictwo techniczne, ratowników medycznych i przewiezienie rannych do Szpitala

9.30 – 11.45        Zatrzymywanie kierujących pojazdami jadących trasą przy miejscu symulowanego wypadku drogowego i zapraszanie do ćwiczeń RKO na drodze. W trakcie wypełnianie ankiet dotyczących znajomości udzielania pierwszej pomocy.

II CZĘŚĆ – ĆWICZENIA RKO Z WYKORZYSTANIEM FANTOMÓW ORAZ AED

12.00 – 16.00      Hala Sportowa im. Agaty Mróz Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej – ćwiczenia w grupach z ratownikami.

Do dyspozycji będzie 5 stanowisk:

Stanowisko 1 Szkolenie: co robić?, bezpieczeństwo, wzywanie pomocy, pozycja bezpieczna, padaczka, manewr Hemlicha (na fantomie);
Stanowisko 2 RKO niemowlęcia;
Stanowisko 3 RKO dziecko;
Stanowisko 4 RKO dorosły;
Stanowisko 5 Użycie AED.


8 kwietnia 2017


9:00 – 9:40              UROCZYSTE OTWARCIE KONFERENCJI


9:40 – 9:50          mgr Andrzej Dziedzic „Podsumowanie I dnia konferencji”

I SESJA       Moderatorzy: Prof. dr. hab. n. med. Hanna Misiołek, dr Norbert Kopeć, dr n. o zdr. Marcin Mikos

9:50 – 10:10          Prof. nzw. UPH dr hab. n. o zdr. Robert Gałązkowski „System Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce
                               –  zasady współpracy”

10:10 – 10:30        Prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek – „Problemy etyczno-prawne transplantacji narządów z punktu widzenia lekarza oddziału intensywnej terapii”

10:30 – 10:50        Prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek – „Stany nagłe w zabiegowym gabinecie stomatologicznym”

10:50 – 11:10        Dr n. med. Andrzej Machnik – „Migotanie przedsionków – postępowanie wg aktualnych wytycznych”

11:10 – 11:30        Dr n. med. Daniel Rzeźnik – „Ostry ból w klatce piersiowej i co dalej…?”

11:30 – 11:50        PRZERWA KAWOWA / 20 min /

11:50 – 12:10        Dr n. med. Bartłomiej Guzik – „Nadciśnienie tętnicze – nagłe przypadki”

12:10 – 12:30        Prof. dr hab. n. med. Jerzy Starzyk – „Endokrynologiczne stany nagłe – przykłady kliniczne”

12:30 – 12:50        Prof. dr hab. n. med. Jan ChmuraReakcje organizmu w warunkach ekstremalnych u osób powyżej 50 roku życia

12:50 – 13:00        DYSKUSJA / 10 min /

13:00 – 13:40        LUNCH / 40 min /


II SESJA         Moderatorzy: dr.n. med. Michał Surynt, dr.n.o zdr. Maria Mika

13:40 – 14:00        Prof. dr hab. n. med. Antoni Czupryna – „Ostre zapalenie trzustki – diagnostyka i leczenie”

14:00 – 14:20        Dr hab. n. med. Sebastian Grosicki – „Chory z gorączką neutropeniczną w trakcie chemioterapii”

14:20 – 14:40        Dr n. med. Anna Helon – „Udar mózgu – jak działać aby zdążyć z optymalnym leczeniem ?”                                   

14:40 – 15:00        Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak – „Stany nagłe w patologiach kręgosłupa” 

15:00 – 15:20        MIP PHARMA Polska – „Nowe sposoby leczenia zakażeń układu moczowego”

15:20 – 15:40        DYSKUSJA / 20 min /

15:40                     UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE

16:00                     KONCERT